28 Temmuz Dünya Hepatit Günü

Bazı sivil toplum kuruluşları, Dünya Hepatit Günü'nde, karaciğer hastalıkları konusunda toplumu bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla "Üç Maymun" etkinliği düzenleyecek (Dün 13:11)
Bazı sivil toplum kuruluşları, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü'nde, karaciğer hastalıkları konusunda toplumu bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla "Üç Maymun" temasının işleneceği etkinlik düzenleyecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Dünya Hepatit Birliği işbirliğiyle Türk Karaciğer Vakfı, Hepatitle Yaşam Hasta ve Hasta Yakınları Toplumsal Bilgilendirme, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği üyeleri, 28 Temmuz'da Kadiköy İskele Meydanı'nda ortak etkinlik gerçekleştirecek.

Etkinlikte, hepatite ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla katılımcılar, önceden belirlenmiş hareketleri bir rehber eşliğinde 12 kez tekrarlayacak ve "duymuyorum, görmüyorum, konuşmuyorum" tavrı yerine, bilgili, bilinçli ve duyarlı olunması gerektiğine dikkat çekecek.  

Etkinlik, tüm dünyada gerçekleştirileceği için Guiness Dünya Rekoru ekibi tarafından da izlenecek. Etkinlikte, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Yönetim Kurulu üyesi avukat Olcay Yezdani ve Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Cemal Battal, gözlemci olarak aktiviteleri izleyecek ve hazırlayacakları raporları "Guiness Dünya Rekoru Girişimi" olarak ilgili kuruma iletecek. - İstanbul